1. 03.

Hotel Čertousy 1Pokud si chcete někam vyrazit odpoledne na procházku, dát si přitom někde odpolední kafe, nebo později povečeřet, Hotel Čertousy jsou tou pravou volbou, která se nachází kousek za centrem Horních Počernic na břehu rybníka, ale s plně moderním komfortem.

Tříhvězdičkový hotel Čertousy byl otevřen po rozsáhlé rekunstrukci v roce 1999. Realizovala se tak myšlenka vybudovat hotel z původních zemědělských objektů historického velkostatku, která vlastníky napadla při zvažování jakým směrem se rekonstrukce restituovaných objektů bude ubírat.

Protože objekty byly vždy součástí velkostatku, mají též i zajímavou historii. Dvůr Čertousy (Tyrczus) vlastnil v roce 1322 Seiboth z Benešova, jeho syn Henslin jej prodává v roce 1357 arcibiskupovi Arnoštu z Pardubic, který kupuje dvůr pro hmotné zabezpečení univerzity Karlovy. V roce 1366 přechází dvůr pod nově založenou Karlovu kolej o čemž je psáno v její zakládací listině. Po husitských válkách opět získávají dvůr mistři Karlovy koleje. V třicetileté válce zpustošili dvůr v roce 1639 Švédové, ale mistři Karlovy koleje jej opětovně ve svém držení obnovují. V roce 1906 získávají velkostatek předci současných vlastníků. Po znárodnění v roce 1948 nastává jeho další velká devastace (je zbouráno sedm původních objektů, zasypány všechny studně a zcela znečištěn přilehlý rybník) a státní statek Praha dokonce v 80. letech uvažuje o úplné demolici a výstavbě velkokapacitní odchovny jalovic a vepřína. Bohudík však vlivem společenských změn po roce 1989 z těchto „smělých socialistických plánů“ sešlo. Od roku 1994 dochází ze strany potomků původních vlastníků k urychlené rekonstrukci zbývajících historických objektů hospodářského dvora Čertousy.

Hotel Čertousy 3

Z restaurace se nabízí přístup k příjemnému posezení v zahradní restauraci s pergolou a tanečním parketem, grilováním či rožněním na nádvoří hotelu či možnost využití terásky nad rybníkem. V prvním patře rozděluje kavárna chodby s hotelovými pokoji na dvě části. V prostředí kavárny zapůsobí původní dřevěné krovy staré několik století. V areálu hotelu se nachází parkoviště (nebuďme ale líní a projděme se). Kuchyň hotelu poskytuje jak typicky česká jídla, tak i bohatou nabídku mezinárodní kuchyně. V restauraci akceptují platební karty.

Přejí Vám dobré pochutnání, pokud se rozhodnete do Čertous vydat. Jídelní lístek je k nahledu zde.

Atmosfera: *****

Cena: ***

Jídlo: ****

Více informací na stránkách Hotelu Čertousy: http://www.certousy.cz


Komentáře


Aktuality

 • Coca-Cola | 9. 7. 2008

  Společnost Coca-Cola HBC Česká republika minulý týden slavnostně otevřela nové distribuční centrum v Horních Počernicích, které rozšířilo její skladové kapacity o 10 000 m2.

 • O historii Počernic | 18. 5. 2008

  První setkání se uskuteční 22. května 2008 v 16 hodin na Chvalech, kde si můžete povídat o jejich historii a navštívíte okolní významná místa. Sraz je na nádvoří Chvalského
  zámku před bývalým infocentrem, nyní služebnou městské policie.

 • Městská policie na Chvalech | 18. 5. 2008

  Od začátku května sídlí okrsková služebna městské policie v budově bývalého informačního centra na Chvalech, kam byla přemístěna z ÚMČ v Jívanské ulici.

O městské části Horní Počernice

Znak Horní Počernice Horní Počernice
Obyvatel: 14 231
Rozloha: 1695 ha
Připojení k Praze: 1971
Více informací

Kategorie

Archív článků

Odkazy

RSS odkazy

 • Odkazy