26. 04.

CyklostezkaMá příznačný název kolem biologických rybníků. A opravdu - kousek od nákupních center na Černém Mostě, v dříve značně nepřístupném terénu kolem soustavy rybníků na Svépravickém potoku, vznikla nová stezka pro chodce a cyklisty jako investiční akce MČ Praha 20.

Stezka navazuje na účelovou komunikaci vedoucí od podjezdu Hartenberská k nové ČOV a končí při Dobrošovské ulici nedaleko od podchodu pod dálnicí D 11, který celou trasu pro cyklisty ideálně propojuje směrem ke Xaverovskému háji.

Po nové komunikaci pro chodce a cyklisty je zároveň vedena cyklotrasa A 257. Výřez z celoměstského plánu ukazuje, že vedení i označení jsou zcela v souladu se zamýšlenou koncepcí.

Cyklostezka mapa Svepravice

Okolí cyklostezky jižně i severně od biologických rybníků tvoří původní příroda v divokém stavu. Rybník je bohužel nepřístupný a stromová zeleň nekultivovaná. Jedná se ale o biokoridor, kde parkové úpravy nelze očekávat. Cyklostezka však má potenciál zapadlé místo oživit. Klidová lokalita však není chráněna proti hluku z dálnice, a tak se okolní civilizace přeci jen připomíná. Ze severu navíc sousedí i rezidenční lokality.
Městská část má v plánu do budoucna celou oblast pojednat jako oddychový park s výrazným přírodě blízkým fenoménem břehů biologického rybníku.

Blíže k realizaci už má stavba nového propojení pod valem tzv. východní spojky směrem na Prahu 14 (k okružní křižovatce u IKEA). I tudy cyklisté i pěší bezpečně projdou segregovanou stezkou. Problémem ovšem zůstává další pokračování přes konec hradecké dálnice k lokalitě U Čeňku, odkud už zase další možnosti pohodlné jízdy na kole v současnosti existují. Možná proto tohle nové propojení zatím nenaleznete ani ve schématu výhledových tras (viz výše), nicméně snad se řešení ještě podaří nalézt.

Cyklotrasa: A 257 (navazuje na A 258)
Úsek: Dobrošovská – ČOV Svépravice, MČ Praha – Horní Počernice
Rozsah: novostavba stezky pro chodce a cyklisty, proznačení cyklotrasy
Povrch: asfalt
Délka: cyklostezka 1,05 km
Provedeno: 09/2007-02/2008
Cena: 5,2 mil. Kč


Štítky: , ,

Jedna odpověď to „Nová cyklostezka ve Svépravicích“

 1. Marcela Říká:

  Dobry den, cyklostezka je super, jen by bylo dobre ji obcas zamest a zamezit autum, aby na ni vjizdeli z luk podel ni. Nejen, ze tam navazeji blato a neporadek, ale v zakazu vjezdu ohrozuji chodce, cyklisty a bruslare.

Komentáře


Aktuality

 • Coca-Cola | 9. 7. 2008

  Společnost Coca-Cola HBC Česká republika minulý týden slavnostně otevřela nové distribuční centrum v Horních Počernicích, které rozšířilo její skladové kapacity o 10 000 m2.

 • O historii Počernic | 18. 5. 2008

  První setkání se uskuteční 22. května 2008 v 16 hodin na Chvalech, kde si můžete povídat o jejich historii a navštívíte okolní významná místa. Sraz je na nádvoří Chvalského
  zámku před bývalým infocentrem, nyní služebnou městské policie.

 • Městská policie na Chvalech | 18. 5. 2008

  Od začátku května sídlí okrsková služebna městské policie v budově bývalého informačního centra na Chvalech, kam byla přemístěna z ÚMČ v Jívanské ulici.

O městské části Horní Počernice

Znak Horní Počernice Horní Počernice
Obyvatel: 14 231
Rozloha: 1695 ha
Připojení k Praze: 1971
Více informací

Kategorie

Archív článků

Odkazy

RSS odkazy

 • Odkazy