30. 04.

Zámek ChvalyZítra 1.5.2008 ve 12.45 bude slavnostně otevřen Chvalský zámek v Horních Počernicích, který je na seznamu památek. Slavnost doprovází i kulturní program na Chvalské tvrzi. Všichni, kteří byste zámek rádi prohlídli na vlastní oči, určitě přijďte.

Zámek, který přiléhá ke kostelu sv. Ludmily, je součástí areálu hospodářských budov, vznikajícího informačního centra a parku. Areál Chvalského zámku je zapsán v Ústředním seznamu památek. Po staletí je vnímán jako dominanta a historicky přirozené centrum naplňující oprávněnou potřebu člověka po existenci společenského a komunikačního místa.

Trocha historie o Chvalském zámku

V roce 1428 již ve Chvalech existovala tvrz. V následujících stoletích byla ve vlastnictví různých pražských měšťanů, jimž patřila i ves Chvaly. Původně pravděpodobně gotická tvrz byla přestavěna na renesanční zámek, který získali v roce 1652 jezuité. Ti přestavují tvrz na dvoupodlažní renesanční zámek, zakládají zahrady a využívají prameny pitné vody pod zámkem k založení rybníka, mlýna, později pivovaru. Budují rozsáhlé chodby sahající až do Vinoře.

V roce 1951 byl zámek zestátněm a celý areál využíval státní statek. V roce 1994 byl areál Chvalského zámku převeden ministerstvem kultury České republiky hlavnímu městu Praze a svěřen městské části Horní Počernice. Rekonstrukce zámku Chvaly byla slavnostně zahájena 26.9.2006. Rekonstrukce probíhala za podpory finanční dotace z evropských strukturálních fondů, dotace ze státního rozpočtu a také dotace z rozpočtu hlavního města Prahy.

Program otevření Chvalského zámku:

12.00 - 18.00  - doprovodný kulturní program na Chvalské tvrzi (účinkuji: žáci ZUŠ Horní Počernice, orchestr z Mions, Junior Band, Musica Gaudeans, El Paso)

od 13.00 - možnost prohlídky Chvalského zámku

Zámek Chvaly - otevření


Jedna odpověď to „Chvalský zámek - slavnostní otevření“

 1. Míla Říká:

  určitě se přijdu kouknout!

Komentáře


Aktuality

 • Coca-Cola | 9. 7. 2008

  Společnost Coca-Cola HBC Česká republika minulý týden slavnostně otevřela nové distribuční centrum v Horních Počernicích, které rozšířilo její skladové kapacity o 10 000 m2.

 • O historii Počernic | 18. 5. 2008

  První setkání se uskuteční 22. května 2008 v 16 hodin na Chvalech, kde si můžete povídat o jejich historii a navštívíte okolní významná místa. Sraz je na nádvoří Chvalského
  zámku před bývalým infocentrem, nyní služebnou městské policie.

 • Městská policie na Chvalech | 18. 5. 2008

  Od začátku května sídlí okrsková služebna městské policie v budově bývalého informačního centra na Chvalech, kam byla přemístěna z ÚMČ v Jívanské ulici.

O městské části Horní Počernice

Znak Horní Počernice Horní Počernice
Obyvatel: 14 231
Rozloha: 1695 ha
Připojení k Praze: 1971
Více informací

Kategorie

Archív článků

Odkazy

RSS odkazy

 • Odkazy